Ministranci WNMP Chorzów

Urodził się on 1842 r. we włoskiej prowincji Piemont, w wiosce Riva di Chieri. Ojciec Dominika był z zawodu rzemieślnikiem, a jego matka krawcową. W wieku 12 lat Dominik spotkał świętego Jana Bosko, który przyjął go do swego Oratorium w Turynie. Między nimi nawiązała się szczególna duchowa więź. Dwóch późniejszych świętych wiele się od siebie nawzajem uczyło. Św. Dominik był w Oratorium o. Bosko wzorem pobożności i wiary.

Trzy lata później Dominik zmarł. Mimo bardzo młodego wieku, wśród znajomych  i przyjaciół, wypełniając codzienne obowiązki, osiągnął świętość. Jej rozumienie zawarł w liście do przyjaciela: "Tu, na ziemi, świętość polega na tym, aby stale być radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki". Papież Pius XI powiedział o nim: "Mały święty, ale gigant ducha". Został beatyfikowany w 1950 roku, a kanonizowany w 1954. Dominik Savio jest to najmłodszy wyznawca, jakiego kanonizował Kościół.
Jego relikwie znajdują się w Turynie w bazylice Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, niedaleko relikwii św. Jana Bosko. Wspomnienie świętego obchodzone jest w kościele katolickim 5 maja.

Modlitwa do Św. Dominika Savio:
„Boże, źródło wszelkiego dobra, Ty w świętym Dominiku Savio dałeś młodzieży przedziwny przykład miłości i czystości. Dozwól również nam, swoim dzieciom, wzrastać w radości i miłości, aż do miary wielkości według pełni Chrystusa. Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen”

Tekst: An. Tobiasz Gogoc

 

Św. DOMINIK SAVIO

24 kwietnia 2020